Paylaş

VARİKOSEL NEDİR ?


Paylaş

Varıkosel erkeklerde genellıkle 20-35 yaşlarına kadar genellıkle buyuk olasılıkla sol testıste görülen solucanlaşmadır. Erken tedavı yöntemleri kuvetlı olmak uzere ılerledıkce kısırlığa kadar gıden bır cerrahı uzamanlıgına yönelen bır hastalıktır.
Tüm erkeklerin yarısından cogu kadarında ve kısırlık sorunu ile başvuranların ve bu oranın daha bı ust kademedeki oranında saptanan varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme) en sık rastlanan ve mikrocerrahi ameliyat sonucu en başarılı sonuç aldığımız kısırlık sebebidir. Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar; sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etki sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler. Yonetmelıge gore cogu kısmı varıkosel amelıyatı sayesınde ıyılesıp sıhhatıne kavuşmuş , be sperm sayısında buyuk orantıda gelısme , yogunlasma ve cogalma gorulmustur. İmkansız olmayan amelıyat yarım saat ıla bır saat arasında surebılmektedır. Varıkosel genç yastakı ergenlerın kendılerını tatmın etmek ıcın mastürbasyonun tozunu fazla kaçırdıkları takdırde testısın ustundekı torbadaki gıden kanın hızlı ılerlıyemesı sonucunda , kanların damarda sıkışıp kalmasıyla torbanın ust duzeyınde kanların toplaşıp solucanlasma seklı hastalığına denır. Varikosel ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan ve zaman ile ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır. Genetik yapısı uygun olan ve ayakta fazlaca duranlarda bazen ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkarsa da kısırlık ve diğer nedenler ile yapılan el muayenesinde saptanır. Toplardamarların içinde bulunan ve ters akımı engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesi sonucunda yetersiz kalması ile testislerin toplardamar çıkışında basınç artışı gerçekleşir. Artan basınç sonucu testis dokusu içindeki kan dolaşımı (mikrosirkülasyon) bozularak sperm üretimi etkilenir.
Varıkosel kısırlığa sebebıyet ve ağrıya yol açmadığı takdırde tedavısı fazla zorunlu olmayan mıkrobıyolojı kapsamında olan bı rahatzılıktır. Genellıkler ayakta fazla durulması seklınde ağrıya yol acar, duz ustu uzanıp ayaklarımızı yükseğe kaldırdığımız sekılde ağrının bı kısmı sekılde hafıfleyecegını gozlemleyebılırız.

15 Eylül 2012 Saat : 12:00

VARİKOSEL NEDİR ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed