Paylaş

Televizyonun zararları


Paylaş

İşten yorgun argın gelen insanların sığınacak bir liman arama çabalarına yanıt veren televizyon, günümüzde hemen her evde baş köşeye kurulmuş bir halde. Bünyesinde barındırdığı birbirinden farklı kanalları, dijital uydu alıcılarıyla destekleyip 500+ kanala kadar çıkabilen, engin bir derya olarak niteleyebileceğimiz televizyonun yararlı mı zararlı mı olduğu konusunda birbirinden farklı görüşler mevcut. Bir kesim insanlar televizyonun dünyaya açılan bir kapı olduğunu belirterek gündemden haberdar kalmamızı, eğlenmemizi ve oyalanmamızı sağladığını iddia ederken; bir kesim insanlar da televizyonun oldukça zararlı olduğu konusunda hemfikir. Takdir siz değerli okuyucularındır, ancak bizler bu makalemizde televizyonun genel olarak zararlarına kısaca değineceğiz.

Temelde aile içi iletişime balta vuran, ailenin fertlerinin birbiriyle konuşmalarını ve muhabbet etmelerini engelleyen televizyon, içinde barındırdığı aile ve örf yapımıza ters program ve kanallarla topluma en büyük zararlardan birini vermektedir. Çocukları televizyona emanet ederek günlük işlerine ağırlık veren kadınlar da, farkında olmadan çocuklarına ciddi zarar vermektedirler ne yazık ki. Söz gelimi televizyon kanalında yayınlanan uygunsuz içerikler, yetişkinler için bile tehlikeli olabilecek programlar çocuklar tarafından izlenirse; çocuğun psikolojisi oldukça olumsuz etkilenir. Cinsel uyarılmaya erken yaşta maruz kalan çocuklar ergenlik dönemlerinde ciddi sıkıntılar yaşarken, ailelerini ve toplumu zedeleyici hareketlerde de bulunabiliyorlar.

Pokemon adlı çizgi filmi hemen herkes en az bir kere izlemiştir. Bu çizgi filmdeki karaktere özenen bir çocuk balkondan atlayarak uçabileceğini sanmış, feci bir şekilde can vermişti. Bu bile televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini açıklamaya yeterken, kişilerin hala televizyonun yararlı olduğunu savunmaları oldukça gariptir. Dizilerde yansıtılan çarpık ilişkiler toplum yapımızı zedelerken, bu çarpık ilişkiler de gayet doğal bir şeymiş gibi kişilere yansıtılmaya devam ediliyor.

Dileğimiz televizyonun zararlarının herkes tarafından anlaşılması, evlerden dışarı atılmasıdır.

4 Şubat 2012 Saat : 5:16

Televizyonun zararları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed