Paylaş

SOPA nedir? Sansür uygulamaları hakkında bilgi


  • Anasayfa
  • SOPA nedir? Sansür uygulamaları hakkında bilgi
Paylaş

Stop Online Piracy Act, yani “Online korsanlığı durdurma yasası” adındaki bu kanun daha çıkmadan çeşitli çevrelerden tepki almaya başladı. ABD Temsilciler Meclisi’ne henüz sunulmuş olan bu yasa onaylandığı takdirde internet alemini ciddi bir sansür uygulaması bekliyor olacak. SOPA olarak kısaltabileceğimiz bu kanunun ilk kurbanı Megaupload sitesi oldu. 19 Ocak 2012 tarihinde kapatılan ve sahibinin göz altına alınmasını netice veren Megaupload, internette milyonlarca dosyaya ev sahipliği yapıyordu. Sitenin sahibi ve kurucusu, Kim Dotcom adındaki şahıs 16 milyon sterlinlik villasında tutuklandı; birbirinden lüks arabalarına el konuldu. 5 milyon dolar değerinde olan, içinde Pembe bir Cadillac’ın da bulunduğu bu servete el konulması; SOPA yasasını uygulamak isteyen kişilerin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor doğrusu.

Siber saldırılarıyla gündeme sık sık gelen, haber sitelerinden ismine aşina olduğumuz Anonymous adlı grup ise intikam yemini ederek FBI, ABD Savunma Bakanlığı, plak şirketleri Universal ve Warner Music’in sitelerine saldırdı. Giderek şiddetlenen bu savaşta kazananın kim olduğunu hep beraber göreceğiz; ancak Google ve Wikipedia gibi sitelerin bu yasaya karşı geliyor oluşu, normal internet kullanıcılarının kolay yem edilmeyeceğinin bir kanıtı. Devletin vatandaşının beynini yıkamak için, sadece kendi haberlerinden ve kendisinin müsaade ettiği içeriklere erişebilmesi için uyguladığı bu yasa; tamamen sansüre dayalı ve oldukça baskıcı.

Okuyucularımızın aklına “İyi de yasa ABD’de çıkıyor, bize ne?” gibi bir soru gelebilir. Ziyaret ettiğiniz hemen her sitenin yurt dışında barındığını, yurt dışında uygulanacak herhangi bir yasağın direkt olarak Türk sitelerini etkileyeceğini göz önünde bulundurduğunuzda; bu sorunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Bu yüzden milliyet ayrımı yapmadan, herhangi bir yerde uygulanan yasaklara karşı internet kullanıcıları olarak sesimizi çıkartmamız büyük önem taşıyor. Haydi hep beraber söyleyelim: STOP SOPA!

24 Ocak 2012 Saat : 8:54
  Genel

SOPA nedir? Sansür uygulamaları hakkında bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed