Paylaş

Sohbet Etmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı


Paylaş

Bölümde ilk heyecan verici (“Sohbet etmek ya da değil Sohbet için: Referans de Sanal bak.), biz aldı Tarihin bakmak bir kütüphanelerde referans sohbet. Biz 1990′ların sonlarında gördüm nasıl başladı arşivlerine heyecanla benimseyen ticari sohbet ve başlangıç ​​yazılım Web çağrı merkezi. Biz öğle yemeği yemeye edildi umut tehdit o trafik düzeyi azalır dik ters bize yeni teknolojiler olur yardım Bu, Web Help dahil hizmetleri referans ticari artan rekabetin onlarca savuşturmak zenginin de çok ve masaları geleneksel referans.
Ne yazık ki, referans sohbet için umut her derde deva çoğumuz olduğu ortaya çıktı değil. Joe Janes ve diğerleri tarafından yürütülen çalışmalar, soru sayıları abysmally düşük, genellikle konuşma ve referans hizmetleri sohbet sordu olduğunu göstermektedir. Dijital Referans Janes ‘Sayımı hizmetleri diğer kütüphanelerden geniş bir spektrum elde edilen gün ve kanıt başına sadece altı soruluk bir medyan almak sohbet bulur benzer kullanımının düşük seviyelerde gösterir – up olan ve birkaç yıldır çalışan servisler arasında bile. Tabii ki, ayda binlerce soru raporlama birkaç hizmetleri ile bu kuralın istisnaları vardır. Ancak, bu raporların en yakından bakıldığında pek çok kütüphane oluşan ortak hizmetler ve gelen, oluşturan bireysel kütüphanelerin çoğu diğer sanal referans hizmetleri görülen kullanım aynı düşük seviyelerde göstermektedir.

Veriler de bir referans soruyu cevaplamak için çok pahalı bir yöntem olabilir sohbet son birkaç yıldır üzerinde gösteri toplandı. Daha sonra kullanmak için personel eğitimi maliyeti; Birinci veya sohbet Web temas yazılım maliyeti geliyor. ne olursa olsun çok soru Sonunda içeri nasıl – Ve en kütüphaneci zor ve chat işlemek için böylece aynı zamanda diğer başvuru fonksiyonları, yöneticiler masadan çalışanları çekme ve tüm açık saatlerinde terminal sohbet izleme onlara adamak zorunda bulmak Bir soru LL Bean ve Lands End tarafından sunulan bu gibi ticari sohbet hizmetlerinden belirginleşir geliyor zaman genellikle telefonla olarak sohbet yoluyla cevap iki kat daha uzun sürebilir gösterir. ve tüm maliyetleri ekle sohbet referans hizmet soru başına maliyet günde altı soru ortalama oran, özellikle de büsbütün korkunç olabilir.

kütüphaneciler dünyadaki tüm param olsaydı, hiç önemli olmayabilir. sınırsız para ile, referans hizmet yuvarlak her iletişim kanalıyla saat sunabilir – kablosuz bağlantı, sohbet, kısa mesaj, video konferans, büfeler vb söylemek Sad, biz sınırsız para yok. Aslında, kütüphaneler ve hatta küçülen bütçeler sıkı çalışmaktadır. Birçok sohbet servislerinin orijinal ve hibe para kullanmaya başladı bu hibe tükendi başlıyor. Kütüphaneciler yeni zaten yol çok ince ya da tamamen acemi hizmetleri terk edip gergin kütüphane bütçeleri içine referans hizmetleri chat en iyi nasıl “shoe-boynuz” ile ilgili zor kararlar karşısında. sert kararlar için, referans ileriye sohbet için seçenekler sert, dürüst bakmak gerekiyor. Peki alternatifleri neler?

29 Mart 2011 Saat : 12:16
  Chat- Genel

Sohbet Etmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed