Paylaş

Sesli Sohbet


Paylaş

Sohbet siteleri,gün geçtikçe daha fazla değer kazanmaya başlıyor.Çünkü sanal ortam dediğimiz dünya,hemen hemen her gün bir kademe daha atlıyor ve insanları kendine bağlıyor.Artık insanlar günlük hayatta yaptığı birçok etkinliği sanal ortamda da yapma şansını yakaladı.Normal hayatta yapılan sohbet ve muhabbetler de yerini sanal sohbetlere ve sanal muhabbetlere bıraktı.
Böylesi bir ortamda elbetteki,chat ve sohbet siteleri,olağandan fazla değer kazandı.Bu sayede insanlar,yeni insanlarla tanışma fırsatı yakaladı.Yeni dostluklara yelken açan kişiler,chat sitelerinin nimetlerinden sonuna kadar yararlandı.

Chat siteleri,genel itibar ile belli başlı özelliklerden oluşmakta.Bazı chat sitelerinde nick yani rumuzla giriş yapılmakta. Bazı sitelerde ise üyelik şartı var.Ücretli ya da ücretsiz olabilen chat sitelerinin bazıları ise üyelik istemiyor.İsteyen kişiler,sistem tarafından verilen otomatik isimle sohbete başlayabiliyor.Bu tür siteler özellikle kısa süreli sohbetler için oldukça uygun.Diğer üyelikli chat siteleri ise daha çok kalıcı sohbetlere uygun nitelikler taşıyor.Bu tür sohbet sitelerine giren insanlar,sürekli buralara takılan kişiler oluyor.Özellikle chat odası içeren sitelerde,sürekli aynı odalara takılan insanlar zamanla dost ya da arkadaş olabiliyor.En fazla kalıcılığın ve bağlılığın olduğu siteler,sesli chat siteleridir.

Sesli chat sayfalarında insanlar daha rahat kaynaşabilir.Bu sayede insanların sosyal çevresi de gelişim ve değişime uğruyor. Sanal sohbetler,bazen ileri seviyelere de taşınabilmekte.Sanal ortamda tanışıp evlenen insanlar bile var.Bu kişiler belli bir süre sonra,birbirlerini daha iyi tanıyor ve arkadaşlıklarını reel ortama taşıyor.Bunun sonucu olarak sosyal arkadaşlık denen olgu
kendini gösteriyor.Sanal ortamda iyi anlaşan bu kişiler,bu ilişkiyi normal hayatlarına da taşıyınca devamı da geliyor ve iş ciddiyete biniyor.Bu tür ilişkilerin ne kadar sağlıklı olduğu ise hala bir tartışma konusu olarak hafızalarda yer almakta..

3 Temmuz 2011 Saat : 3:54

Sesli Sohbet Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed