Paylaş

İnsanlar ile bilgisayar da konuşmak


Paylaş

İnsanlar,bilgisayar başında çeşitli uğraşlara zaman ayırmakta.Bu uğraşlar insanların karakterlerine,cinsiyetlerine ya da yaşlarına göre değişim göstermekte.Çocuklar,özellikle oyunlara çok fazla zaman harcarken,daha olgun insanlar chat sitelerine önem vermekte.Chat siteleri de,farklı yapılara sahip olabilmekte.Yazılı,sesli ve kameralı sohbet siteleri son zamanların en çok ilgi gören sohbet siteleri arasında yer alıyor.Özellikle kameralı ve sesli chat sayfaları insanlar tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Chat siteleri,zaman geçirmek için birebir diyebiliriz.Bunun yanında yeni arkadaşlıklar,dostluklar ve çevre edinme adına da  chat siteleri büyük rol oynuyor.Chat sayfalarında tanıştığınız insanlarla ilişkilerinizi normal hayata da taşıyabilirsiniz. Bu sayede çevrenizi geliştirmiş olursunuz ve sosyalleşirsiniz.Genelde chat ve sohbet sitelerine giren kişiler toplumda özgüveni olmayan ya da asosyal insanlar olarak bilinir.Halbuki,insanlar burada tanıdığı kişilerle iletişimlerini sürdürürse, çevrelerini genişletmiş olurlar.Bu durum insanı,asosyallikten ve özgüvensizlikten kurtarır.

Chat siteleri,internetin yeni yeni duyulduğu zamanlar çok fazla ilgi görmekteydi.Bu ilgi her geçen gün artış gösterdi. Özellikle sanal dünyanın kullanıcı sayısında gözle görülür bir artış meydana geldikten sonra chat sitelerine girenlerde de  aynı oranda artış oluştu.Chat siteleri sadece karşı cinsten insanlarla tanışma yeri değildir.Kendi cinsiyetinizden insanlarla da burada dost olma imkanı yakalarsınız.Sanal ortamdaki aktifliğiniz artar ve kültürel benliğinizi geliştirirsiniz.Diğer
insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyalleşmek,kişinin öz gelişimi için oldukça gereklidir.Diğer insanlarla iletişimden uzak olan kişiler,hep içe dönük kişiler olarak kalır.Bu durum insan ruhunun da zarar görmesine sebep olur.Çünkü diğer insanlarla konuşmak,anlaşmak ; ruhun gıdası gibidir.Ruhun doğru ve sağlam beslenmesi için bu tür sosyal işlevler farzdır.

Özellikle sesli chat siteleri,en fazla tercih edilen siteler arasında yer almıştır.Sesli sohbet sitelerinin sanal ortamda etkinliği üst düzeydedir.

Chat sitelerinin sayısında günden güne bir artış söz konusu.Bu durumda kullanıcılar da chat sitesi,chat sayfası ve chat  programı seçiminde oldukça zorlanıyor.Buna rağmen bu işten kazançlı çıkan yine chat severler oluyor.

1 Temmuz 2011 Saat : 2:56
  Chat

İnsanlar ile bilgisayar da konuşmak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed