Paylaş

HIV’li kan için Kızılay’dan açıklama geldi!


Paylaş

Ajanslardan yansıyan son haberler arasında bir bağışçının verdiği HIV virüslü kan nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiği olay da yer alıyordu. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından düzenlenen basın toplantısında olayı üzüntüyle karşıladıklarını belirterek hayatını kaybeden kişilerin ailelerine baş sağlığı diledi. Bazı haber siteleri ve medyanın diğer organlarına yansıyan haberlerde kullanılan “kızılay kanı” tabirine dikkatleri çeken ve kanların kızılayın değil, toplumun kanı olduğunu belirten Akar; bu kanları toplumdan emanet alıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çalıştıklarının da altını çizdi.

Bağışçılardan alınan kanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken geçen süreçte oldukça titiz olduklarını ve gerekli tüm prosedürleri dikkatle uyguladıklarını söyleyen Akar, olası riskleri en aza indirmek içinse Güvenli Kan Temini Projesini 2005 yılında hayata geçirdiklerini belirtti. Akar, toplanan kanların tamamen gönüllülük esasına dayandığı da söyledi. Haberlere yansıyan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan üzücü olayla ilgili açıklamalarına devam eden Ahmet Lütfi Akar, dünyanın en modern tarama testlerini kullandıklarını aktardı.

‘DÜNYANIN EN MODERN TARAMA TESTLERİ KULLANILIYOR’
Kan bankacılığı alanında geliştirilen en son teknolojiyi kullandıklarını ve sırf 2011 yılı içerisinde 49 adet HIV virüslü kan bağışını tespit ettiklerini ve olası bulaşıcı hastalıkların önüne geçtiklerini de belirten Akar, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testlerin her zaman %100 doğru sonuç veremeyeceğinin de altını çizdi. Uygulanan yönetmelik gereği kan bağışı esnasında alınan kanların Hepatit B, Hepatit C, HIV ve Sifilis testlerine sokulduğu ve bu testler yapılmadan kan bağışının gerçekleştirilemeyeceği de alınan diğer bilgiler arasında. Bu meyanda Türk Kızılayı’nın yaşanan olayla ilgili herhangi bir sorumsuzluğu, hatası veya vebalinin olmadığı da belirtildi. Medyanın olayı yersiz olarak şişirerek HIV ile Kızılay’ın ismini yanyana anmasından da rahatsızlık duyulduğu, tarafımıza aktarılan diğer bilgiler arasında.

 

9 Şubat 2012 Saat : 8:05

HIV’li kan için Kızılay’dan açıklama geldi! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed