Paylaş

Flaş haber!!!


Paylaş

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’a da tutuklama talebi!

AKP iktidarı döneminde başlatılan Ergenekon, Balyoz ve İnternet Andıcı adlarıyla anılan davalarda bugün bir ilk gerçekleşti ve Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, yapılan sorgulamasının ardından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.
Savcı bu talebine ‘örgüt yöneticiliği ve darbeye teşebbüs’ü gerekçe olarak gösterdi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Aralık’ta yapılan son duruşmada, İnternet Andıcı davası ile birleştirilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı davalarının görüldüğü sanık ifadelerinde adı sıkça geçiyordu.

Yargılaması devam eden davalar türü ve içeriği ne olursa olsun, yorumlamanın yasak olduğu bir dönemde, devlet organlarının en tepesinde yer alan bir askeri şahsiyetin de yargılanabilir şüpheli sıfatıyla da olsa Adliyeye gelerek, sorgulanması ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi çok dikkat çekicidir.
Yıllarca büyük bir dokunulmazlık zırhı içinde görev yapan askeri kanadın haklarında ileri sürülen iddiaların asılsızlığını mahkemelerde kanıtlaması, konuya siyasi olarak bakmayan ortalama her Türk vatandaşının en samimi dileği olduğuna inananlardanım.
Sayın İlker Başbuğ Paşanın da çok uygar bir şekilde sorgulamaya gelip ifade vermesini bu duygularla karşılıyorum. Hukukun temel kuralı, hakkındaki iddialar ispat edilinceye kadar herkes kanun önünde masumdur. Bu yargılamalar, beklediğimiz ve arzuladığımız ileri demokrasiyi ülkemize getirecekse ona da şapka çıkarmalıyız!

6 Ocak 2012 Saat : 1:45
  Genel

Flaş haber!!! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed