Paylaş

Chat yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


Paylaş

Çoğu internet kullanıcısı gibi siz de sesli sohbet sitelerini kullanıyor, ancak karşınızdaki kişilerle iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Kaleme aldığımız bu yazıda sesli chat kullanıcılarının temel sorunlarını ele alıp basit çözüm önerilerinde bulunacak, kameralı sohbet ederken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında da ufak açıklamalar yapacağız. Öncelikle sesli chat nedir, onu bir açıklayalım. Klavyeyi kullanmakla yetinmeyen, hatta bu işi yapmaya üşenen kişiler tarafından geliştirilen sesli chat teknoloji sayesinde sadece mikrofonu kullanarak sohbet odasındaki istediğimiz bir kişiyle iletişim kurabiliyoruz. Sesli sohbet veya sesli chat olarak adlandırabileceğimiz bu uygulamayı kullanmak için chatevi’nde olduğu gibi “sesli sohbete giriş” yazısını tıklayıp üye girişi yapmak yeterli olacaktır.

Peki sesli chat yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden haberdar mısınız? Karşı tarafa sesinizin cızırtılı veya sessiz gittiğinden haberiniz var mı? Muhtemelen yoktur. Karşı tarafın kibar olması sebebiyle sizin bu durumdan haberinizin olmaması oldukça normal. Fakat bu durumun da bir çözümü var tabii. Genellikle mikrofon driver’ının eski ve güncel olmaması gibi olumsuzluklardan etkilenen performansı artırmak için yapmanız gereken tek şey mikrofon driver’ini en son sürüme güncellemek olacaktır. Bunun yanı sıra ağzınızı mikrofona fazla yaklaştırmadan, daha doğrusu mikrofonla aranızdaki mesafeyi düzenli tutarak ses patlamalarının ve cızırtıların da önüne geçebilirsiniz.

Sesli chat yaparken dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiniz, iyi ama kameralı chat nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı yine Speaky Chat. Bu harika yazılımı indirip Chatevi’nin harika sohbet sunucularında sınırsızca sohbet edebilirsiniz. Kameranızın megapiksel değerinin yüksek olması, karşı tarafa sunulan görüntünüzün daha net ve ilgi çekici olmasını sağlar. Ayrıca mikrofonda olduğu gibi kamerayı da kendinize aşırı yaklaştırmamanız ve kameranın sizi nereden gördüğü de oldukça önemlidir.

25 Ocak 2012 Saat : 12:58
  Chat

Chat yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed