Facebook hesabı nasıl hacklenir?

Facebook hesabı nasıl hacklenir?

Hemen her insanın üyesi olduğu devasa büyüklükteki bir sosyal ağdan bahsediyoruz: Facebook. Dünyada Facebook’u en fazla kullanan 3. ülke olmamız sebebi pek de övünülecek bir istatistik gibi durmasa da, ülkemizde internetin gelişmesi adına sevinç verici bir durum olarak da nitelendirilebilir. Ancak ne yazık ki bu durum beraberinde bazı olumsuz neticeleri de getirmektedir. Facebook’u ülkenin neredeyse yarısının kullanıyor olması, bilinçsiz kullanıcıların da çoğunlukta olması sebebiyle bazı art niyetli kişiler facebook profilleri avına çıkmışlar diyebiliriz. Bu kişiler Facebook profillerini çalarak, facebook profilinin reklamlar sayfasına yönlenmesine sebebiyet verebiliyorlar. Kişinin profillerini çalarak, ekli olan arkadaşlarını sahibi oldukları bir sayfayla birleştiren art niyetli kişiler bu işin ticaretini bile yapar hale geldiler. Bilinçli bir kullanıcı olmayı zorunlu hale getiren bu art niyetli hareketlere maruz kalmamak istiyorsanız, temel olarak Facebook güvenliğinizi sağlamanızda fayda var. Peki Facebook hesabınızı nasıl güvenli hale getireceksiniz? Bu sorunun cevabı aslına çok basit. Hesabınızın Güvenlik Ayarları’ndan HTTPS ile dolaşmayı etkin hale getirin, başka bir IP adresinden giriş yapıldığında telefonunuza onay sms’i gelme işlemini de aktifleştirin. Böylece art niyetli kişiler hesabınızı çalsa da, cep telefonunuza gelen onay kodunu giremeyecekleri için etkisiz bırakılmış olacaklardır. Bu tür yöntemler basit önlemler olarak nitelendirilebilir, ancak uzun vadede oldukça etkili olduğunu belirtmekte de fayda var.

Ancak ne olursa olsun, bu tür yöntemler de bir yerde geçersiz kalabiliyor. Bu durum da temelde bilinçli bir kullanıcı olmanın gerekliliğine işaret ediyor. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyerek, mesajlaşmalardan gelen ne idüğü belirsiz adreslere tıklamayarak hesabınızı koruma yolunda ciddi bir önlemi almış olabilirsiniz. Tabii olarak belirli zaman aralıkları içerisinde facebook şifrenizi değiştirmek de alabileceğiniz diğer önlemler arasında.

31 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Sohbet etmek için en doğru adres

Sohbet etmek için en doğru adres

Günlük hayatın koşuşturmacasından sıkılmış, yeni bir heyecan arıyor ve psikolojik olarak rahatlamak istiyorsanız yapmanız gereken sohbet etmek olacaktır. Fakat yanınızda sohbet edecek arkadaşınız yoksa, veya var olan arkadaşlarınızdan sıkılmış ve yeni dostluklara sahip olmayı amaç edinmişseniz sizlere kameralı sohbet siteleri yardımcı olabilir. Speaky Chat adlı programı kurduktan sonra istediğiniz hemen tüm tarayıcılar aracılığıyla kameralı ve sesli olarak karşı tarafla iletişim kurmanız kolaya indirgenmiş oluyor. Bunun yanı sıra kameralı sohbet sitelerinde bulunan birbirinden farklı kameralı sohbet odalarını ziyaret edebilir, sıkıldıysanız bulunduğunuz odayı değiştirebilir ve yeni arkadaşlıklar edinmeye devam edebilirsiniz. Ekstra olarak kameralı ve sesli sohbet sitelerinde bulunan odalardan birini kiralayabilir, kendiniz yönetici olarak istediğiniz kişiyi odanıza alabilir; istediğinizi de odadan dışarıya atabilirsiniz. Ancak “Ben etliye sütlüye karışmam, sohbetimi eder giderim” diyorsanız bunlara gerek kalmayacaktır. Yazılımı bilgisayarınıza kurduysanız hemen sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Evet, genel olarak sohbet etmenin gereğinden bahsettik. Peki sohbet etmek için hangi siteyi kullanmalıyız? Hangi site daha güvenilirdir? Bu soruların cevabını vermek gerekirse, size rahatlıkla Chatevi adresini tavsiye edebiliriz. Şuanda da yazıyı okuduğunuz Chatevi.com sınırları içerisinde kimlik ve diğer kişisel bilgilerinizi çalmak için teşebbüs edilmeyeceği garantisini rahatlıkla verebiliriz. Sadece sohbet olanağı sağlamakla yetinmeyen, her telden konulara da yer verdiğimiz sitemiz sınırları içerisinde kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. En son teknoloji kullanarak sağlanan kameralı ve sesli görüşme olanaklarıyla dünyanın her köşesinden farklı insanlarla arkadaşlık kurabilir, dilerseniz de hayatınızı birlikte idame edeceğiniz ruh eşinizi de bulabilirsiniz. Takdir ve karar siz sevgili üyelerin olduğu gibi, başlangıç noktasında karşı tarafla konuşurken kişisel bilgilerinizi sınırlı olarak vermenizi de tavsiye ediyoruz. Böylece güvenli bir şekilde sohbet etme imkanına kavuşmuş olabilirsiniz.

31 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Türk kameralı chat siteleri

Türk kameralı chat siteleri

Kameralı sohbet odaları bedava olarak ayağınıza kadar geliyor! Chatevi’nin uzman kadrosunun yönetimini sağladığı kamerada sohbet imkanı sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz kişilerle kameralı ve sesli olarak görüşebilmeniz oldukça basite indirgeniyor. Sistemimize üye olmak suretiyle giriş yapacağınız sohbet kanallarımız arasında, istediğiniz chat odası kameralı sohbet için sizi bekliyor olacak. Chatevi’nde yer alan kameralı canlı odalar aracılığıyla bedava kameralı sohbet yapmış olabileceğiniz gibi, hayatınızda köklü değişikliklere de merhaba diyebilirsiniz. Kameralı sesli chat sohbet odaları sayesinde edineceğiniz sıcak dostluklar ve yeni arkadaşlıklar sizi bambaşka dünyalara sürükleyeceği gibi, kameralı görüşme yapmanın zevkini de fazlasıyla tadacaksınız. Sohbet siteleri arasından birisi, belki de en iyisi olarak karşınıza çıkan ve yayın hayatına atıldığı günden beri kesintisiz hizmet vermeye devam eden chatevi, türk kameralı chat siteleri arasından rahatlıkla sıyrılıyor doğrusu. “kameralı chat bedava yapılır” sloganıyla yayın hayatına atılan, sadece sohbet etme hizmeti sağlamakla yetinmeyip, gündeme ve güncele dair hemen her konuya da yer vermeye çalışan chatevi yönetimine sizler de teşekkür edeceksiniz. Unutmayın, görüntülü sohbet bedava siteler aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Çeşitli Türk arkadaşlık sitelerine gold üyelik ücreti vererek zarara girmenize gerek kalmadan, sitemiz aracılığıyla bedava kameralı chat yapabilirsiniz. En iyi internetten kameralı görüşme sitesi olarak da niteleyebileceğimiz sitemizde görüntülü sohbet odaları bedava olarak ayağınıza kadar geliyor. Sizde kamera chat yapmak istiyor, chat kameralı sohbet ederek sohbet kameralı bedava olarak yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Hemen sitemizin üst kısmında bulunan görsele tıklayarak sohbet odalarına giriş yapın. Daha sonra yeni arkadaşlıklar edinmeye bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Zevkinize göre beğendiğiniz bir sohbet odasına giriş yapın ve yeni çevrenizi yavaş yavaş kurmaya başlayın. İyi sohbetler dileriz.

31 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Halil Sezai Paracıklıoğlu kimdir?

Halil Sezai Paracıklıoğlu kimdir?

Aytaç Ağırlar’ın yazarlığını yaptığı ve yönettiği, 2010 yılında yayınlanmış bir Türk filmi olan İncir Reçeli’nde baş rolü oynadıktan sonra şöhret merdivenlerinin basamaklarını tırmanmaya başlayan, binlerce kişinin hayranı olduğu, kimilerininse eleştirdiği bir ses sanatçısından bahsediyoruz: Halil Sezai, soyadı ise Paracıklıoğlu.

Ekşi sözlük yazarları tarafından şiddetle eleştirilen, insanların duyguları üzerinden prim yapmakla itham edilen ve ergenlerin ses sanatçısı olarak nitelendirilen Halil Sezai; hala çoğu kesim tarafından severek dinleniyor. Özellikle youtube’deki videoların altında dönen tartışmalardan iki tarafın sert bir şekilde gerçekleşen savaşını görebiliyoruz. İncir Reçeli filminden önce Badem adlı Rock grubunun ve Bulutsuzluk Özlemi adlı grubun kliplerinde oynayan Halil Sezai; henüz oyunculuk kariyerinin başında diyebiliriz. Ancak günümüzde daha çok “şarkıcı” kimliğiyle ön planda olduğu algısı, yeni çıkan “mavi pansiyon” adlı filmin de soundtrack’ini üstlenmiş olmasıyla daha da perçinleniyor.

Bunun yanı sıra Beyoğlu’ndaki Hayal Kahvesi adlı mekanda da şarkılarını seslendirmeye devam eden Halil Sezai hakkında elimizde yeterli bir bilgi yok. Biyografisi hala tam olarak bilinmeyen Halil Sezai, melankolik kişiliğiyle de dikkatleri üzerine çekerken; kimliğinin tam olarak bilinememesiyle de gizemliliğini korumaya devam ediyor doğrusu.

Çıkardığı “isyan” ve “olsun” adlı şarkılarıyla da youtube ve diğer sosyal medya platformlarında rekor üstüne rekor kırmaya devam eden Halil Sezai; iki kesimi karşı karşıya getiriyor. Bir taraf Halil Sezai’yi nefret edercesine eleştirirken, diğer taraf Halil Sezai’yi sahipleniyor. Biz bu kavganın tam ortasında durup tarafsızlığımızı korumaya çalışıyor, kararı ise okuyucularımızın değerli yorumlarına bırakıyoruz. Siz de Halil Sezai hakkındaki olumlu veya olumsuz her türlü fikrinizi aşağıda bulunan yorum panelinde bizlere bildirebilirsiniz. Küfür, hakaret vesair türden yorumlar onaylanmayacağı için; saygı sınırları içerisinde yorum yapmanızı tavsiye ediyoruz.

30 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Chat kültürünün tarihçesi

Chat kültürünün tarihçesi

Ülkemizde 1990′lı yıllarda başlayan internet kültürü, beraberinde bir çok yeniliği de getirip hayatımızda köklü değişikliklere sebebiyet vermiştir. mIRC ile başlayan, sohbet odalarında “asl” sözlerinin eksik olmadığı günlerde insanlar 146 ile internete bağlanıyordu. Düşük bağlantı hızının bir getirisi olarak  sadece yazışmakla yetiniyor, karşı tarafın herhangi bir görüntü veya görseline ulaşamıyorlardı. Tabii ki o zamanlarda karşıdaki kişinin sesini duymak sadece hayalden ibaretti. Geçen bu kısa süre zarfı içerisinde hem sesli, hem de kameralı olarak görüşme imkanının hemen herkesin elinin altında olması; teknolojinin ne kadar baş döndürücü bir hızla geliştiğinin açık bir kanıtı olsa gerek.

IRC kanallarının giderek yaygınlaşmasının yanı sıra, artık yavaş yavaş ICQ kullanımı da artış gösteriyordu. 6 haneli ICQ numaralarının binlerce türk lirasından değer bulduğunu hesaba katarsak, durumun ne kadar ciddi olduğunu anlayabiliriz. Günümüzde ise mIRC kullanımı hayli azalmış, ICQ ise tamamen unutulmuş gibidir. Genellikle Rus internet kullanıcıları tarafından hala kullanılmakta olan ICQ, Türkiye’de eski ihtişamlı günlerinden çok uzaktadır. Bunun sebebi olarak ise MSN’in yaygınlaşması gösterilebilir. Ancak ne yazık ki MSN’de gelişen teknolojiye tam ayak uyduramamış, tarihin tozlu raflarında kendi yerini yavaş yavaş hazırlamaya devam etmektedir. Bir sürü program ve sitenin sonunu hazırlayan Facebook, MSN’in de tabutuna bir çivi çakmıştır denilebilir. Özellikle Facebook’un Skype ile işbirliğine gidip görüntülü sohbet imkanı sağlamaya başlaması, diğer yazılımların korkulu günler geçirmesine neden olmuş olabilir.

Yine de çoğu internet kullanıcısı bu saydığımız programların çoğunu birlikte kullanıyor. İnsanlar hem MSN, hem Facebook, hem de sesli chat sitelerini kullanarak sosyalliğin dibine vuruyorlar diyebiliriz. Kitle iletişim algısının giderek geliştiği, insanların aşırı hızlı bir şekilde iletişim kurdukları çağımızda, yukarıda bahsettiğimiz değişikliklerin olması kaçınılmazdı.

30 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Kameralı chat siteleri

Kameralı chat siteleri

Kameralı görüşme sitelerinin giderek çoğaldığı bir günde yaşıyoruz. Artık insanlar sadece klavyeyi kullanmak yerine, kamerada chat yapmak istiyorlar. Bununla da yetinmeyip sesli olarak sohbet etmek isteyen kişilerin sayısında da ciddi bir artış söz konusu. Ziyaretçiler “chat kameralı yapılır” sözünü benimseyerek, ücretsiz kameralı çhat siteleri arayışı içerisindeler. Bizler de chatevi ekibi olarak bu arayış içerisindeki kullanıcıların rahat ve güvenli bir şekilde kameralı sohbet odaları bedava kullanmalarını sağlamak için hizmet vermeye devam ediyoruz. Online kameralı chat siteleri arasından birisi, belki de en iyisi olan sitemizde Speaky Chat yazılımını indirmek suretiyle kameralı sohbet odaları bedava olarak ayağınıza kadar geliyor. Bir tık uzağınızda bulunan kameralı canlı sohbet heyecanını yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey sitemize kayıt olmak. Daha sonra “arkadaşlık kamerada yaşanır” diyecek, internet üzerinden cam chat yapmanın tadına varacaksınız. Türk kameralı chat odaları ücretsiz olarak bir tık uzağınızda yer aldığı gibi, chatevi’nin profesyonel ve alanında uzman kadrosu her türlü soru ve sorununuz için yanı başınızda bulunuyor. Cameralı chat sitesi arayan kişilerin bir numaralı uğrak yeri olan sitemizde sadece kameralı chat ile ilgili değil, hemen her konuyla alakalı yazı ve makalelere de erişim sağlayabilirsiniz.

Sizce de sadece klavyeyi kullanarak karşı tarafla yazışmak çok sıkıcı değil mi? Özellikle yaşı büyük ve bilgisayar kullanmaktan zevk almayan kişiler için tam bir işkence haline gelebilen klavye kullanmak zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Sistemimize kayıt olup gerekli yazılımları indirdikten sonra isterseniz kameralı, isterseniz de sesli olarak istediğiniz kişilerle iletişim kurup sohbet etmeniz çok kolay bir hale geliyor. Chatevi aracılığıyla elde edeceğiniz arkadaşlıklar hayatınız boyunca devam edeceği gibi, edineceğiniz sıcak aile ortamı sizi oldukça memnun edecek.

30 Ocak 2012
Okunma
bosluk

En iyi kameralı sohbet programları

En iyi kameralı sohbet programları

Kameranın işlevselliği ve karşı tarafla birebir görüşme imkanı sağlaması; onu chat sitelerinde sıkça aranan bir özellik konumuna taşımıştır. Artık insanlar salt klavye kullanarak mesajlaşmak istemeyip, sesli ve görüntülü olarak da karşı tarafla sohbet etmek arayışı içerisindeler. Bunun doğal bir getirisi olarak, insanlar google gibi arama motorlardında “kameralı sohbet programı” cümlesini aratarak sonuç elde etmeye çalışmaktalar. Biz de bu yazımızda temel kameralı sohbet programlarına yer vereceğiz. Bu programlardan birisi efsane haline gelmiş olan Camfrog. Türkiye ofisi de bulunan bu harika program bir zamanların en kaliteli sesli ve görüntülü chat programıydı. Ancak günümüzde işlevselliğini yitirerek, tahtını diğer programlara bıraktı diyebiliriz. “Camfrog sönmez” gibi komik ve ilginç kişileri de bünyesinde barındıran, daha çok +18 sohbet kanalları sayesinde tercih sebebi olan Camfrog, ücretsiz bir yazılım olmasıyla da puan topluyordu. Programda sadece oda açmak ücretliydi, ki bunu da çoğu kullanıcı tercih etmiyordu.

İkinci sıradaki programımızın adı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi Paltalk. Online olarak da kameralı görüşme imkanı sağlayan bu program masaüstü olarak da kullanılabiliyor. 10+ videolu bağlantıyı destekleyen, sesli olarak da sohbet etme imkanı sağlayan bu program günümüzde oldukça revaçta. Hemen her kesimden insanın kullandığı bu program, Camfrog’da olduğu gibi sadece +18 sohbet odalarıyla tercih sebebi değil. Üstelik Camfrog’dan farklı olarak “görüntülü sosyal ağ” sloganını kullanan bu sitede profilinizi oluşturup diğer insanlarla iletişime geçmek oldukça kolay. Yani salt sohbet programı olmaktan çıkıp, birebir kendi sosyal ağ projelerini de yayına taşımış program sahipleri.

Üçüncüsü programımız bizim de kullandığımız Speaky Chat yazılımı. İnternetten sohbet etmeye imkan sağlayan bu harika yazılım, çoğu online chat sitesinin de tercih ettiği bir yazılımdır. Online olarak sohbet etmek için mutlaka Speaky Chat programını bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

29 Ocak 2012
Okunma
bosluk

En iyi sesli sohbet sitesi

En iyi sesli sohbet sitesi

Sesli sohbet sitelerinin giderek arttığı bir günde yaşıyoruz. Artık insanlar hangi sesli sohbet sitesini ziyaret edeceğini şaşırıyor, her gün başka bir sitede vaktini heba ederek arkadaşlık kurmaya çalışıyor. Ve bu çabalar tahmin edebileceğiniz gibi hüsranla sonuçlanıyor. Bir sürü siteye kayıt olup, aradığını bulamayan ve chatevi’nde olduğu gibi sıcak bir aile ortamını bulamayan insanlar; sitelere kayıt olurken belirttikleri e-posta adreslerinin spam mesajlarla dolmasının da önüne geçemiyorlar. Ayrıca bazı art niyetli kişilerin sesli chat yazılımı adı altında ziyaretçilere zorla indirttikleri programlar, kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmelerine yardımcı olabiliyor.

Tüm bu olumsuz noktaların  yanı sıra, hala umut veren ve kullanıcılarına değer veren bazı siteler de var tabii ki. Bu siteler arasından rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz, şuanda da bu yazıyı okuduğunuz chatevi’nde sizleri sıcak bir ortam bekliyor. Speaky Chat adındaki programı bilgisayarınıza indirdikten sonra sesli ve kameralı sohbet etmek için yapacağınız tek şey sisteme üye olmak. İsterseniz üye olmadan misafir girişi yapabileceğiniz gibi, Facebook hesabınızla da sistemimize giriş yapabilirsiniz. Ancak üyelik sahibi olmanın avantajlarından yararlanmanız için misafir girişi yapmayıp kayıt olmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’de var olan sohbet siteleri arasından rahatlıkla sıyrılan, rakiplerinden bir gömlek daha üstün olan chatevinde sıcak bir aile ortamını yakalayabileceğiniz gibi, samimi arkadaşlıkları da elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra arkadaşlıktan daha fazlasını, yani romantik bir ilişkiyi de sitemiz aracılığıyla kurabilmeniz  mümkün. Facebook ve MSN gibi ağlarda vakit kaybetmekten sıkılmış, yeni heyecanlar arıyor ve aradığınızı hala bulamıyorsanız yapmanız gereken çok basit. Hemen sistemimize kayıt olup canlı sohbet heyecanını yaşayabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden sadece sohbet etmekle kalmayıp, gündeme dair yapılan yorumlara da ulaşabilmeniz mümkün. İyi sohbetler dileriz.

29 Ocak 2012
Okunma
bosluk

YGS sınavı hakkında

YGS sınavı hakkında

Lise son sınıf okuyan tüm öğrencileri ilgilendiren, Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavının kayıtları 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasında tamamlanmıştı. Van depreminden muzdarip olan öğrenciler için tanına kolaylıklar bizi sevindiriyor olsa da, genel olarak sistemin çarpıklığı bizi üzmeye devam ediyor doğrusu. Öğrencilerin tüm lise hayatları boyunca öğrendikleri sorulardan oluşan YGS sınavı, 4 senelik bilgi birikiminin 3 saatlik bir sınavda sorgulanmasından ibaret. Temelde yanlış bir uygulama olan bu sınav sistemi için yapılan itirazlar, ne yazık ki pek de kaale alınmıyor. Oysa ki bizler, yurtdışında uygulanan modeller gibi sınavları 3 saate indirgemek yerine tüm öğrenim hayatına yaysak daha verimli sonuç alacağımızı düşünüyoruz. YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağının muamma olması, ygs sınav sorularının çalındığı iddiası, ygs sınavına kayıt esnasında sistemde oluşan çökmeler gibi bir sürü olumsuzlukla uğraşmak zorunda kalıp moral olarak da çöken öğrenciler; sizce bu sınavdan ne kadar yüksek not alabilirler ki? Evet, tahmin edeceğiniz üzere bu olumsuz durumlar, YGS sınavında ter döken öğrencilere zor anlar yaşatıyor doğrusu. Geçen sene karşılaştığımız soruların çalındığı iddiası, öğrencilerin moralini sıfıra çekerken; “biz aptal mıyız da bu kadar çok çalıştık?” diye düşünmelerine sebebiyet verdi. Böyle düşünen öğrencilerin hayata küsmesi gayet olağanken, kimileri şansını seneye denemek istedi; kimileri de üniversite hayalini bırakıp iş hayatına atılmaya çalıştı.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, YGS sınavı engelli kardeşlerimiz için de büyük bir sorun teşkil etmektedir. Yine geçen sene karşılaştığımız haberlerde âmâ ve sağır öğrencilerin sınav sorularını okuma ve anlamakta çektikleri güçlüklerden haberdar olmuştuk. Bu öğrenciler için pedagojik olarak enformasyonunu sağlamış görevliler yetkilendirilmediğinden, öğrencilerin hayatları boyunca onaramayacakları hasarlara sebebiyet verilmiş olunabilir. YÖK ve MEB’i bu konuda duyarlı olmaya çağırırken, tüm öğrencilere başarılar dileriz.

29 Ocak 2012
Okunma
bosluk

Yaşananlar hiç tesadüf olabilir mi?

Yaşananlar hiç tesadüf olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde ajanslara “Tesadüfen yaşıyoruz” başlığı altında bir haber servis edildi. Söz konusu haberde insanlığın 70 bin yıl önce aşırı iklim koşulları sebebiyle soyunun tükenme seviyesine geldiği ancak bir şekilde bu akibetten kurtulduğu ifade edilmekteydi. Haberin ne asıl kaynağında ne de kendi metninde böyle bir ibare yer almamasına rağmen haber “tesadüf eseri” vurgusuyla yayınlanmıştı. Türkiye’nin önde gelen bir haber ajansı tarafından servis edilen haberin metni şu şekildeydi: “Amerikalı ve İsrailli paleontologlar, insanlığın, 70 bin yıl önce aşırı iklim koşullarından ötürü soyunun tükenmenin eşiğine geldiğini ortaya çıkardı. ABD’den Stony Brook Üniversitesi, IBM Araştırma Merkezi ve İsrail’den Rambam Tıp Merkezinin yaptığı araştırmada, 70 bin yıl önceki aşırı iklim koşullarının, insan nüfusunu öylesine azalttığı ve soyunu tükenme noktasına getirdiği belirlendi.
Stony Brook’tan Paleontoloji Profesörü Meave Leakey, makalesinde “Bundan sadece 70 bin yıl önce nüfusumuzun o kadar azaldığını ve tükenmenin eşiğine geldiğini kim düşünür” ifadesini kullandı. Bu alanda önceki araştırmalar, bugün 6,6 milyara ulaşan insan nüfusunun 70 bin yıl önce sadece 2 bin kişi olduğunu gösteriyor.
Doğu Afrika’nın 135 bin ila 90 bin yıl önce büyük bir kuraklık dönemi geçirdiğini ve bu iklim koşullarının, birbirinden ayrı gelişen iki küçük gruba böldüğü insan nüfusunda önemli değişikliğe neden olduğunu belirleyen bilim adamları, ilk insanların 100 bin yıl boyunca ayrı yaşadıktan sonra tek bir pan-Afrika nüfusu haline sadece 40 bin yıl önce geldiğini belirtiyor. National Geographic Society’den Spencer Wells de, bu araştırmanın insan soyunun tarihinin kilit noktalarını otaya çıkarmak için genetiğin olağanüstü gücünü ortaya koyduğunu belirterek, “İlk insanların tüm dünyaya yayılmadan önce soylarının az daha tükenmekte olduğu ve çok zor iklim koşullarından ötürü birbirinden ayrı küçük gruplar halinde yaşadıkları DNA’mızda yazılı” diye konuştu.
Bilim adamlarının bir hastalığıdır bu aslında… Çok mantıklı ve düşünebilir insanlar olmaları gerekirken, her şeyi tesadüflere bağlarlar.
Şimdi sormak lazım, her şeye mantıklı ve geçerli bir sebep ararken, mucizevi bu türden olaylara neden tesadüf ismi takarlar?
Bunu da düşünen beyinlere sormak gerekiyor…

28 Ocak 2012
Okunma
bosluk
sohbet, chat sohbet, görüntülü sohbet Son Yazılar FriendFeed